Przez 6 ostatnich miesięcy 2023 r. kierowcy samochodów elektrycznych przemierzyli ponad 112 tys. kilometrów po wybranych odcinkach polskich autostrad, nie ponosząc przy tym opłat. Trzecia edycja „Autostrady do Elektromobilności” cieszyła się dużą popularnością, zdobywając zainteresowanie ponad tysiąca uczestników i potwierdzając rosnące znaczenie elektromobilności w Polsce.
Od 5 lipca do końca 2023 r. kierowcy samochodów elektrycznych należący do EV Klub Polska (największej społeczności użytkowników samochodów elektrycznych w kraju), byli zwolnieni z opłat za pięć przejazdów wybranymi odcinkami autostrad w Polsce. Było to możliwe dzięki wspólnej inicjatywnie Fundacji EV Klub Polska, Autopay, Shell Recharge oraz GreenWay Polska.
– Tegoroczna edycja Autostrady do Elektromobilności cieszyła się ogromnym zainteresowaniem kierowców EV. Ponad 1000 klubowiczów zgłosiło się do naszej akcji i mogło skorzystać z darmowych przejazdów Autostradą A1 (Toruń – Gdańsk) w okresie wakacyjnym oraz Autostradą A4 (Kraków – Katowice) do końca 2023 r. Wprowadzone przez rząd zwolnienia z opłat za przejazdy państwowymi odcinkami autostrad przyczyniły się do wydłużenia w tym roku klubowej akcji z okresu wakacyjnego, aż do końca roku – podkreśla Łukasz Lewandowski, Prezes Fundacji EV Klub Polska.
Elektromobilni kierowcy, którzy skorzystali z akcji, za darmo mogli przemieszczać się dwoma odcinkami autostrad, które są objęte system video-tollingu. Mowa o m.in. fragmentach Gdańsk – Toruń autostrady AmberOne A1 (węzeł Rusocin – węzeł Nowa Wieś) i odcinku Katowice – Kraków autostrady A4 (węzeł Murckowska – węzeł Balice). Zwolnienie z opłat obejmowało maksymalnie pięć przejazdów płatnymi odcinkami autostrad. W podziale na poszczególne drogi, elektromobilni kierowcy pokonali dystans niemal 43 tys. km na autostradzie A1 oraz niemal 70 tys. km na odcinku A4 Katowice-Kraków.
– Cieszymy się, że mieliśmy okazję po raz kolejny wziąć udział w kampanii ‘Autostrada do elektromobilności”. Ta inicjatywa nie tylko pozwoliła nam wzmocnić naszą pozycję jako lidera innowacyjnych rozwiązań w płatnościach za przejazdy, ale przede wszystkim przyniosła nam ogromną satysfakcję z bycia częścią zmiany na lepsze. Chcemy włączać się w działania na rzecz zrównoważonej mobilności i zmniejszenie śladu węglowego – mówi Miłosz Kurzawski, Członek Zarządu Autopay Mobility.
Wśród pięciu najpopularniejszych elektrycznych samochodów, którymi najczęściej podróżowano po kraju, najwięcej przejazdów zrealizowano w Teslach Model 3. Drugim w kolejności wynikiem mogą pochwalić się użytkownicy Tesli Model Y, zaś trzecie miejsce podium zajęli kierowcy Tesli Model S. Aktywni okazali się również użytkownicy Kii EV6 oraz Audi e-tron.
– Cieszę się, że możemy wspierać inicjatywy, które promują elektromobilność i pokazują, że samochody elektryczne są praktycznym rozwiązaniem także dla długodystansowych podróży. Doświadczenie uczestników akcji jest dowodem na to, podróżowanie elektrykiem jest wygodne i efektywne. Jako Shell również pomagamy naszym klientom w przechodzeniu na elektromobilność. Naszym celem jest zapewnienie, aby punkty ładowania były dostępne wszędzie tam, gdzie są potrzebne, aby każda trasa była komfortowa i dostępna dla aut elektrycznych – mówi Katarzyna Warzywoda, dyrektor ds. rozwiązań flotowych w Europie Środkowej i Południowej w Shell Polska.
„Autostrada do Elektromobilności” czerpie inspirację z podobnych inicjatyw realizowanych w innych europejskich krajach. Przykładem jest Norwegia, gdzie kierowcy elektrycznych pojazdów przez wiele lat mogli za darmo lub z 50 proc. zniżką korzystać z płatnych odcinków dróg. Również w Irlandii do końca 2023 r. funkcjonowała zniżka do 75% na przejazd autostradą M50 dla pojazdów elektrycznych. Tego typu ekologiczne przedsięwzięcia mają bezpośredni wpływ na zwiększenie zainteresowania kierowców elektromobilnością. Ponadto, udowadniają, że podróżowanie pojazdem elektrycznym nie ogranicza się wyłącznie do miasta czy tras podmiejskich. Uczestnicy „Autostrady do Elektromobilności” stanowią żywy dowód na to, że podróżowanie elektrycznym środkiem transportu jest całkowicie realne i efektywne.
– W statystykach użytkowania naszej publicznej sieci ładowania wyraźnie widać skokowy wzrost popularności aut elektrycznych: w ubiegłym roku w Polsce kierowcy skorzystali z niej ponad 800 tys. razy, to więcej niż zanotowaliśmy łącznie od początku naszej działalności do końca 2022 roku. Utrzymanie tego trendu jest niezwykle ważne, toteż wszelkie korzyści i ułatwienia dla kierowców elektryków, jak zwolnienie z opłat autostradowych, mają głęboki sens i chętnie je wspieramy – komentuje Rafał Czyżewski, CEO GreenWay Polska.