Przez dwa wakacyjne miesiące użytkownicy samochodów elektrycznych nie płacili za przejazdy polskimi autostradami. W tym czasie pokonali ponad 256 tys. kilometrów, ograniczając emisje dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 33 tony.
Od 4 lipca do końca wakacji, trwała II edycja kampanii „Autostrada do elektromobilności” przygotowanej przez EV Klub Polska, Autopay oraz Wallbox. W ramach projektu, kierowcy samochodów elektrycznych zostali zwolnieni z opłat za przejazdy wybranymi autostradami w Polsce. Łączny dystans pokonany za darmo przez użytkowników pojazdów zeroemisyjnych na Autostradzie A1 wyniósł ponad 121 tys. km. Z kolei na odcinku A4 Katowice-Kraków było to ponad 63 tys. km. Równie popularny okazał się drugi płatny odcinek autostrady A4 pomiędzy Gliwicami a Wrocławiem. Użytkownicy samochodów elektrycznych łącznie przejechali tam niemal 55 tys. km. Z kolei na najkrótszym odcinku A2 Konin – Łódź pokonany zeroemisyjnie dystans wyniósł ok. 17 tys. km. Z wyliczeń organizatorów wynika, że druga edycja kampanii pozwoliła na redukcję emisji CO2 o 33 288 kg.
– Po bardzo dobrych wynikach pierwszej edycji „Autostrady do elektromobilności”, druga okazała się jeszcze większym sukcesem. Uczestnicy projektu przejechali łącznie ponad 256 tys. km autami elektrycznymi, co przyczyniło się do niewyemitowania ponad 33 ton dwutlenku węgla do atmosfery. To o wiele więcej niż w zeszłym roku, kiedy łącznie pokonano ponad 160 tys. km i zredukowano emisję dwutlenku węgla do atmosfery o niemal 19 ton. To potwierdzenie, że coraz więcej osób chętnie podróżuje samochodami elektrycznymi nawet na długich dystansach – komentuje Łukasz Lewandowski, Koordynator EV Klub Polska.
Tegoroczna edycja kampanii umożliwiła zeroemisyjnym kierowcom podróżowanie za darmo czterema odcinkami autostrad, które są objęte system video-tollingu. Mowa o m.in. fragmentach Gdańsk – Toruń autostrady AmberOne A1 (węzeł Rusocin – węzeł Nowa Wieś), odcinku Katowice – Kraków autostrady A4 (węzeł Murckowska – węzeł Balice) i Wrocław – Sośnica oraz Autostrady A2 (Stryków – Konin). Efektem kampanii były znaczne korzyści finansowe i ekologiczne. Biorąc pod uwagę jeden samochód elektryczny „Autostrada do elektromobilności” pozwoliła zaoszczędzić średnio ok. 60 zł w drodze nad morze i z powrotem oraz ograniczyć emisję CO2 o 40 kg.
– Jako Autopay od początku wspieramy osoby świadomie wybierające zeroemisyjne środki transportu. Nawet drobne indywidualne zmniejszenie emisji ma znaczenie, zwłaszcza gdy jest realizowane przez tysiące kierowców. Ponad 2300 przejazdów opłaconych automatycznie przekłada się także na realne oszczędności środowiskowe, choćby przez ograniczenie zużycia papieru przez brak potrzeby drukowania biletów i paragonów – komentuje Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.
Wśród pięciu najpopularniejszych elektrycznych samochodów, którymi najczęściej podróżowano po kraju, najwięcej przejazdów zrealizowano w Teslach Model 3. Łącznie było ich 694. Drugim w kolejności wynikiem mogą pochwalić się użytkownicy Nissanów LEAF, którzy pokonali wybrane odcinki autostrad 194 razy, zaś trzecie miejsce podium zajęli kierowcy Tesli Model S (193). Aktywni okazali się również użytkownicy Kii e-Niro (125) oraz Tesli Model Y (80).
– Jako Wallbox Chargers wierzymy, że każdy może być częścią zrównoważonego rozwoju. „Autostrada do elektromobilności” potwierdza, że coraz więcej Polaków nabiera świadomości, że jazda autami elektrycznymi jest dużo wygodniejsza i tańsza w porównaniu do samochodów spalinowych. Realne oszczędności nie tylko dotyczą domowego budżetu, ale również oszczędności środowiskowych poprzez znalezienie bardziej zrównoważonych sposobów wykorzystania energii – mówi Agnieszka Komarowicz, Account Executive Poland w Wallbox Chargers.
„Autostrada do elektromobilności” nawiązuje do podobnych projektów realizowanych w Unii Europejskiej. Przykładem są Czechy, gdzie od stycznia 2020 r. pojazdy elektryczne (BEV), zasilane wodorem (FCEV) oraz hybrydy typu plug-in (PHEV) o poziomie emisji do 50 gramów CO2 na kilometr, są zwolnione z opłat za korzystanie z autostrad. Zachęty tego rodzaju przekładają się bezpośrednio na wzrost zainteresowania kierowców elektromobilnością. Te same intencje przyświecają organizatorom polskiej kampanii – EV Klub Polska, Autopay i Wallbox.
–
Dowiedz się więcej: EVklub.pl
Zobacz również: