PSPA opracowało System Identyfikacji Elektromobilności, w tym propozycje znaków drogowych pionowych i poziomych. Zaprezentowano go podczas odbywającego się w Lublinie Kongresu Nowej Mobilności. Oznakowania oparte na propozycjach PSPA wdrożyło już Miasto Łódź.
96 proc. polskich kierowców nie zna przywilejów wynikających z użytkowania pojazdów elektrycznych, a 95 proc. z nich nie orientuje się, gdzie jest najbliższa ładowarka. Z drugiej strony, 85 proc. użytkowników EV spotkało się z nieodpowiednią reakcją pozostałych uczestników ruchu drogowego, np. na buspasach, a 55 proc. nie mogło skorzystać z ładowarki przez źle zaparkowany pojazd konwencjonalny. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez PSPA.
Brak odpowiedniego katalogu znaków, zarówno pionowych, jak i poziomych, stanowi obecnie przeszkodę w rozpowszechnieniu informacji związanych z obszarem elektromobilności, w tym w zakresie udogodnień przewidzianych dla użytkowników pojazdów elektrycznych, jak i praktycznych informacji potrzebnych do planowania podróży EV.
Ze względu na brak kompleksowych rozwiązań prawnych i w większości zamknięty katalog znaków, wprowadzenie oznaczeń dla użytkowników pojazdów elektrycznych, jest obecnie utrudnione. Dlatego przygotowaliśmy katalog, który zawiera gotowe propozycje rozwiązań graficznych, mogących posłużyć jako narzędzie do stworzenia systemu informacji drogowej w ramach nowelizacji odpowiednich przepisów – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.
Raport PSPA zawiera m.in. propozycję znaków informujących o możliwości poruszania się pojazdów elektrycznych po buspasach, o miejscu postojowym przy ładowarce, które jest zastrzeżone dla EV, a także o kierunku i odległości do najbliższej stacji ładowania.
Liczymy, że przygotowany przez nas raport otworzy dyskusję na temat konieczności uregulowania tej ważnej dla rozwoju rynku kwestii. Poddamy go konsultacjom branżowym i przekażemy administracji rządowej – mówi Łukasz Witkowski z PSPA.
Na koniec lipca br. po polskich drogach poruszało się 6300 pojazdów elektrycznych, z ok. 20 mln samochodów zarejestrowanych ogółem. Według PSPA, myśląc o elektromobilności, już dzisiaj powinniśmy realizować projekty typowe dla rynku masowego. Według Polish EV Outlook 2019, przy optymalnym wykorzystaniu środków z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, w 2025 roku w Polsce może być już 300 tys. pojazdów elektrycznych.
Z propozycji PSPA skorzystała już Łódź, która jako pierwsze miasto w Polsce, oznakowuje buspasy piktogramami informującymi o możliwości poruszania się po nich samochodów elektrycznych. Oznakowanie poziome buspasów zawiera symbol samochodu elektrycznego i skrót EV. W Łodzi namalowano w sumie 81 piktogramów na dziesięciu buspasach o łącznej długości niemal 15 km.
Znaki, które wdrożyła Łódź, informują wszystkich użytkowników drogi o tym, że samochody elektryczne są uprawnione do poruszania się po buspasach. To bardzo istotne udogodnienie, szczególnie w godzinach szczytu. W konsekwencji, zastosowane oznakowania skutecznie przyczyniają się do promocji elektromobilności wśród potencjalnych nabywców pojazdów elektrycznych – mówi Adam Wieczorek, Wiceprezydent Miasta Łodzi.
System Identyfikacji Elektromobilności zaprezentowano podczas Kongresu Nowej Mobilności, który odbywa się w dniach 9-10 września br. w Lublinie. To 24 godzinny warsztat z elektromobilności dla polskich samorządów. W ramach wydarzenia odbędzie się m.in. sześć premier raportów, liczne dyskusje w formule okrągłego stołu, expert talks praktyków rynku i posiedzenia grup roboczych. W wydarzeniu bierze udział prawie pół tysiąca przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz branża elektromobilności. Partnerami Kongresu są: Volkswagen, PTV Group, Daimler, BMW, Volvo, Toyota, Engie, KPMG, Allego, Uber, Santander Leasing, ABB, Nissan, Ekoenergetyka-Polska, Triggo, Alphabet, GO+EAuto i Nexity. Wśród wystawców w strefie smart znajdują się: Garo, Panek S.A., KZŁ Bydgoszcz, Renault, Stadtraum, Schunk, Gireve, Wenar, Terberg Matec Polska, Mini-Auta.pl, MPK Lublin oraz Enelion.